Sezon na grilla uważamy za otwarty! Co prawda mamy już za sobą długi weekend majowy oraz czerwcowy, ale to nie zmienia faktu, że wkroczyliśmy właśnie w etap wakacyjny.
Okres równie obfity w chęci spotkania się z rodziną, znajomymi przy smacznym jedzeniu prosto z rusztu. Aby móc cieszyć się dobrym, ale także zdrowym jedzeniem, należy pamiętać o zachowaniu czystości tego urządzenia. Użytkownicy grilla zapewne mają świadomość tego, że należy czyścić go regularnie i dokładnie, ale niewiele osób pewnie zdaje sobie sprawę z tego jak robić to poprawnie.
Sezon na grilla trwa! Zobacz jak sprawić, by dobrze go wyczyścić
Przede wszystkim, zanim przejdziemy do tego w jaki sposób prawidłowo oraz skutecznie wyczyścić omawianie urządzenie, warto zaznaczyć, że mamy kilka rodzajów grilla. To istotne w obliczu późniejszej eksploatacji oraz doprowadzenia grilla do pierwotnego stanu. Na rynku dostępne są różne rodzaje: węglowe, gazowe, elektryczne, a także gazowo-węglowe. Podczas wyboru tego urządzenia, na pewno zadajemy sobie dwa podstawowe pytania. Który z nich będzie dawał finalnie najzdrowsze jedzenie, oraz który będzie najłatwiejszy w utrzymaniu czystości. Odpowiedzi na te pytania są w zasadzie jednoznaczne. Najzdrowszy grill to taki, który nie emituje w trakcie pracy szkodliwych substancji. W tym zestawieniu jest to grill gazowy oraz elektryczny. Natomiast grill węglowy zasilany węglem drzewnym , bądź brykietem niestety może być dla nas szkodliwy. Udowodniono, że już podczas rozpalania brykietu uwalniają się niebezpieczne dla nas węglowodory. Oczywiście, skorzystanie z grilla węglowego okazjonalnie na pewno nie będzie przykre w skutkach. Niemniej jednak, pamiętajmy o tym, że mamy wybór i jeśli w okresie wiosenno-letnim często zdarza nam się grillować, warto zainwestować w urządzenie, które przyczyni się do ograniczenia szkodliwych skutków. Jeśli chodzi o łatwość utrzymania grilla w czystości – każdy z nich jest łatwy w obsłudze, do czasu kiedy go po prostu nie zaniedbamy. Wobec tego, każdy z nich nadaje się do szybkiego doprowadzenia do stanu pierwotnego.
Jaki wybraliśmy grill?
Zatem, jeśli już zdecydujemy się na zakup grilla, w późniejszym czasie musimy zmierzyć się z jego wyczyszczeniem. W przypadku wyboru grilla węglowego ważne jest to, aby pozwolić mu się wypalić do końca. To ważne, temperatury osiągane podczas rozpalania grilla są naprawdę wysokie. Przede wszystkim zadbajmy o własne bezpieczeństwo. Niemniej jednak, nie doprowadzajmy do całkowitego wystygnięcia grilla. Łatwiej będzie się go czyścić, gdy będzie lekko ciepły. Do rusztu najlepiej sprawdzi się stalowa szczotka, zaś do misy na węgiel warto zaangażować czyścik kuchenny. Po dokładnym wyszorowaniu, mokrą ściereczką należy przetrzeć wszystkie elementy. Do tej czynności warto także użyć dedykowany preparat, który w swoim składzie posiada takie substancje, które pozwalają na wyczyszczenie, ale także konserwację urządzenia. Jeśli jesteśmy posiadaczami grilla gazowego, wówczas warto zaopatrzyć się w drucianą szczotkę, którą dokładnie czyścimy ruszt. Co ważne, pamiętajmy, aby podczas czyszczenia grilla odłączyć dopływ gazu! W przypadku grilla elektrycznego pierwszy etap sprzątania wygląda zgoła inaczej. Tutaj warto rozpalić grill elektryczny na maksymalną jego moc i przez około 10 minut pozwolić mu pracować. W konsekwencji wypalimy tłuszcz, który się w nim znajdował.
Po tej czynności, zostawiamy grill do wystygnięcia. Następnie powierzchnie teflonową czyścimy z dokładną starannością delikatną gąbką z odrobiną płynu do naczyń, bądź z dedykowanym produktem. Pamiętamy, aby nie szorować teflonu szorstką stroną gąbki, bądź innymi przedmiotami. Możemy doprowadzić do porysowania tej warstwy. Jak wiadomo, uszkodzony teflon podczas spalania emituje szkodliwe substancje.
Czy znasz te urządzenia?
Ciekawym rozwiązaniem stały się także parownice oraz myjki wysokociśnieniowe. Zasada działania parownicy jest bardzo prosta. Woda znajdująca się w środku urządzenia jest podgrzewana zazwyczaj do około 100 stopni Celsjusza. Następnie pod ciśnieniem zostaje wydobyta gorąca para wodna. Dzięki takiej metodzie z większą łatwością możemy pozbyć się tłuszczu oraz brudu. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie myjki ciśnieniowej, pamiętajmy o tym, że nie należy używać jej w przypadku grilla elektrycznego. Taka myjka najczęściej sprawdzi się w przypadku grilla węglowego i gazowego. Niemniej jednak, zanim zdecydujemy się na wykorzystanie takiego urządzenia myjącego, upewnijmy się czy producent nie przewiduje negatywnych skutków po skorzystaniu z myjki.
Jak wiemy, posiadanie grilla i możliwość korzystania z niego to naprawdę ciekawa alternatywa do spędzenia wolnego czasu. Nie należy jednak zapominać o tym, że każde tego typu urządzenie, na którym znajduje się jedzenie warto czyścić regularnie i dokładnie. Dzięki zachowaniu systematyczności możemy być pewni, że grill posłuży nam przez wiele sezonów, a przygotowywane jedzenie nie będzie narażone na nieprzyjemne zapachy, czy szkodliwe substancje. Rynek daje nam szeroki wachlarz możliwości, czy to w zakresie chemii, akcesoriów do czyszczenia, czy też urządzeń myjących.