Jak czyścić nagrobki?

Dzień Wszystkich Świętych, a także Zaduszki zbliżają się wielkimi krokami. W sklepach możemy zauważyć ogromną ilość zniczy różnego rodzaju, a także inne dodatki upiększające nagrobki bliskich. Jednakże przed postawieniem zniczy w dniu 1 listopada na grobach, warto o nie zadbać kompleksowo.

Co należy zabrać ze sobą?

Jak wiemy, częstotliwość odwiedzania, a zarazem dbania o porządek w miejscu, w którym spoczywają nasi bliscy jest uzależniony od wielu czynników. Nie każdy może pozwolić sobie na częste wizyty na cmentarzu.  Nie oznacza to jednak, że nie można takiego miejsca doprowadzić do stanu pierwotnego. Istnieje wiele sposób, a także artykułów chemicznych, które pomogą nam uporać się z zabrudzeniami. Przede wszystkim decydując się na odwiedziny w celu posprzątania, warto zaopatrzyć się w artykuły bez których ani rusz. Są to: szczotka, szmatka, wiaderko oraz woda i detergent myjący. Porządki powinno rozpocząć się od zgarnięcia wszystkich liści i innych odpadów, które pojawiły się na powierzchni pomnika. Koniecznie zabierzmy ze sobą również worek na śmieci, aby kosztem posprzątanego nagrobka nie zanieczyszczać dodatkowo powierzchni wokół. Warto także dodatkowo zaopatrzyć się w grabki, a także mały sekator. Pozwoli on na usunięcie zbędnych chwastów, które bardzo często wyrastają wokół pomnika. Kolejnym krokiem jest umycie na mokro nagrobka. W tym celu możemy użyć zwykłego płynu do mycia naczyń, ale także możemy wyposażyć się w specjalny detergent przeznaczony do płyt nagrobkowych.

Nie tylko płyta zbiera zabrudzenia

Poza płytą do wyczyszczenia pozostaje również tablica, ewentualne wazony, oraz tacki pod znicze. Wszystkie zakamarki, miejsca trudno dostępne warto czyścić małą szczoteczką. Wówczas mamy pewność, że dotrzemy w każdy kąt. Do wyczyszczenia tablic, czy też zaśniedziałych liter możemy użyć pastę do metalu, bądź specjalny preparat przeznaczony do czyszczenia tych elementów. Pamiętajmy również, że jeśli pomnik dysponuje dodatkami w postaci na przykład mosiężnych krzyży, warto taki element wyczyścić spirytusem, bądź rozcieńczonym rozpuszczalnikiem.

Na co uważać?

Przede wszystkim jeśli wiemy, że pomnik jest wykonany z granitu nie próbujmy go woskować, czy też polerować. Może to finalnie doprowadzić do pogorszenia stanu wizualnego. Pomimo tego, iż granit jest najczęściej wybieranym materiałem na nagrobek, to mimo wszystko uważajmy na zbyt nadgorliwą pielęgnację. Nie stosujmy także zbyt mocnych detergentów. Mogą one doprowadzić do zmatowienia tafli płyty, a to nie będzie atrakcyjne wizualnie. Inaczej jest z marmurem – tutaj woskowanie jest wskazane. Konserwacja marmuru powinna odbywać się przy pomocy detergentów zawierających wosk, bądź żywicę.

Profesjonaliści zawsze służą pomocą

Pamiętajmy, jeśli nie jesteśmy w stanie sami doprowadzić nagrobka do porządku przed dniem Wszystkich Świętych, bądź w żadnym innym terminie, możemy zwrócić się o pomoc do firmy, która zajmuje się tym profesjonalnie. W zależności od zapotrzebowania, możemy podjąć się stałej współpracy, bądź doraźnej pomocy na nadchodzącą okoliczność. Firma sprzątająca dysponuje odpowiednimi środkami oraz wiedzą w tym zakresie, dlatego też bez problemu oraz obaw możemy zgłosić się do nich i cieszyć się zadbanym pomnikiem naszych bliskich.