Jak skutecznie sprzątać po remoncie? Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Nie inaczej jest w przypadku remontu. Jest to sytuacja, w której co prawda nie znajdujemy się regularnie – chyba, że jesteśmy osobami, które zajmują się remontami. Wówczas faktycznie, każdego dnia przebywamy w tym środowisku. Niemniej jednak, każdy Kowalski remont mieszkania raczej robi co kilka lat. Odświeżenie ścian, nowa podłoga, meble. Wszyscy to znamy. A jeśli planujemy generalny remont? Wszystko idzie do wyrzucenia, łącznie ze ścianami – oczywiście nie tymi nośnymi.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
W takim razie jak sprzątać po remoncie? Przede wszystkim, pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu. To co prawda istotna kwestia podczas remontu. Natomiast, tak jak napisaliśmy na początku – lepiej zapobiegać. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu, później możemy oszczędzić sobie pracy i nerwów. Folie malarskie, filc ochronny czy tektura malarska to są atrybuty, które warto wówczas posiadać.
Kurz i pył – główni bohaterowie każdego remontu
A teraz zagadka. Zaczyna się na literę „p”, ma trzy litery i jest bardzo uciążliwym skutkiem remontu. Co to takiego? Oczywiście, że pył. Jak się go skutecznie pozbyć? Jak skutecznie posprzątać po remoncie? Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w ściereczki z mikrofibry. Dzięki temu, że mają one właściwości elektrostatyczne z łatwością przyciągają do siebie kurz oraz pył. Co ważne, pamiętajmy o tym, aby zawsze rozpoczynać sprzątanie od góry na dół. Bezsensownym staje się sprzątanie na odwrót. Wówczas dołożymy sobie tylko niepotrzebnie więcej pracy. W miarę możliwości, otwórzmy również okna. Będzie nam zdecydowanie łatwiej uporać się z unoszącym kurzem oraz pyłem. W zależności od ilości pyłków, warto się zastanowić czy najpierw zajmiemy się ścieraniem na mokro, czy może rozpoczniemy od odkurzania. To zależy również od tego jakim sprzętem będziemy odkurzać. Przy sprzątaniu po remoncie warto zaopatrzyć się w odkurzacz przemysłowy.
Ostatni etap, czyli mycie podłóg
Mycie na mokro to w zasadzie już końcowy etap sprzątania po remoncie. Z jednej strony, podczas tej czynności można odetchnąć z ulgą. Mamy już z tyłu głowy tę świadomość, że to już koniec. Z drugiej strony, ostatni etap jest tym zwieńczającym. Wobec tego, warto się do tego przyłożyć i umyć podłogi nawet dwa razy. Za pierwszym razem może nam się nie udać osiągnąć zamierzonego celu. Warto jednak, skoro już sprzątamy, zrobić to raz, a porządnie.
Nie każdy bohater nosi pelerynę – fachowcy są w gotowości
Podsumowując, sprzątanie po remoncie to nie lada wyzwanie. W zależności od tego jak duży był to remont i przede wszystkim na jakiej powierzchni – musimy mierzyć się z tym, że będzie to naprawdę dosyć czasochłonne. Jeśli sami nie dysponujemy wolnym czasem, bądź po prostu chcielibyśmy wejść do mieszkania, które jest już przygotowane do zamieszkania – poprośmy o pomoc fachowców. Firmy sprzątające bardzo często mają w swojej ofercie usługę sprzątania po remontach. Warto się tym zainteresować. Wówczas zaoszczędzimy na pewno dużo czasu oraz energii.